TRIDUUM PASCHALNE 2020

Przypominamy, że codziennie transmitujemy  Msze  świętą  o  godz.  18.00,  a  od czwartku  do  niedzieli  także  dodatkowo obrzędy  liturgiczne  Triduum Paschalnego - link https://www.youtube.com/channel/UC3SOrUHPL2XkjHHU9gqLbJg/live


WIELKI CZWARTEK to dzień ustanowienia EUCHARYSTII I KAPŁAŃSTWA.

Celebracja  Wielkiego  Czwartku rozpocznie  się  o  godz.  18.00.  W Wielki  Czwartek  sprawujemy  Mszę  świętą  Wieczerzy  Pańskiej  z udziałem tylko 5 osób. Nie będzie przeniesienia Pana Jezusa do Ciemnicy, bo jej nie będzie, nie będzie także adoracji wieczornej. Pamiętajmy w tym dniu o gorliwej modlitwie za kapłanów. Zachęcamy do jednoczenia się z Liturgią Mszy świętej drogą internetową.


Obrzędy Wielkiego Czwartku (poza okresem epidemii)

W godzinach porannych w dniu tym tradycyjnie odprawiana jest uroczysta Msza Krzyżma Świętego, odprawiana w katedrze przez biskupa danej diecezji i koncelebrowana przez księży tej diecezji. Podczas tej uroczystości dokonywane jest m.in. poświęcenie olejów używanych do namaszczenia chorych, które zabierane są następnie do poszczególnych parafii.

Wieczorem w Wielki Czwartek odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Pachalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W trakcie mszy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości“, któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów i gongów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast stalowych gongów i dzwonów stosowane są drewniane kołatki. Na zakończenie mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus po Ostatniej Wieczerzy.


WIELKI  PIĄTEK to  PAMIĄTKA  ŚMIERCI  PANA  JEZUSA. 


  
 Wielki  Piątek rozpoczniemy  Drogą  Krzyżową  o  godz.  17.00 - rozważania będziemy mogli słuchać dzięki łączności internetowej. W Wielki  Piątek,  poza  liturgią,  udzielić  można  Komunii  Świętej  tylko chorym.

W Wielki Piątek podczas adoracji Krzyża nie ma ucałowania krzyża. Stosujemy tylko przyklęknięcie lub głęboki ukłon. Na zakończenie Liturgii  przenosimy  Najświętszy  Sakrament  do  skromnie  urządzonego Grobu Pańskiego. Po zakończeniu Liturgii zaśpiewamy Gorzkie Żale. Adoracja potrwa do godz. 21.00. W czasie adoracji możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty w Domu Formacji.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego charakteryzującym się zadumą nad męką i śmiercią Chrystusa, skupieniem, powagą, wzmożoną pobożnością i gorliwością praktyk religijnych. Jest to jeden z dwóch dni w roku (drugim jest Popielec), w których obowiązuje post ścisły polegający na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu liczby posiłków. W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum odprawiana jest pod przewodnictwem papieża droga krzyżowa, który tradycyjnie podczas niej niesie drewniany krzyż.

Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, która umożliwia wiernym przyjęcie Komunii Świętej. Wielkopiątkowa liturgia jako pamiątka zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, charakteryzuje się zwyczajem używania szat liturgicznych w kolorze czerwonym symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu, brakiem instrumentów muzycznych i dzwonków (w ich miejsce stosowane są drewniane kołatki), jak również nie ma pieśni na wejście.

Na początku liturgii w chwili ciszy i skupienia celebrans leży krzyżem przed ołtarzem, a wokół niego zgromadzeni wierni klęczą. Po modlitwie wstępnej następuje Liturgia Słowa Bożego, w której skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna oraz wierni składają pocałunek na figurze Jezusa zawieszonej na krzyżu. Po niej następuje Komunia Święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji — symbolizującej Grób Pański. W wielu kościołach rozpoczyna się wówczas całonocna adoracja przy Grobie Pańskim, podczas której śpiewane są Gorzkie Żale i trwa czuwanie.WIELKA  SOBOTA –  WIGILIA  PASCHALNA. 

Celebrację  Wigilii  Wielkanocnej  (Wielkiej  Soboty) rozpoczniemy  o godz. 18.00. Zmienia się celebrowanie Liturgii Wigilii Paschalnej. Nie będzie Liturgii Ognia, a jedynie zapalenie Paschału i śpiew Exultetu, następnie Liturgia Słowa oraz Liturgia Eucharystyczna z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu świętego. „Zachęca się do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Nie zaleca się  organizowania  tradycyjnego święcenia  pokarmów.  Zamiast  tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym…” Zapraszamy do udziału w adoracji Pana Jezusa w Grobie drogą internetową. Pan Jezus będzie cały czas widoczny na ekranie domowych monitorów komputera lub telewizora.

Wielka sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, a zarazem trzeci i ostatni dzień Triduum Paschalnego, tuż przed Niedzielą Wielkanocną. Dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej specjalnie na tę okazję kaplicy symbolizującej grób Chrystusa. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze a niekiedy również strażacy.

Obrzęd święcenia pokarmów


Nie zaleca się  organizowania  tradycyjnego święcenia  pokarmów.  Zamiast  tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym…”


To trzeba poświęcić:

  • Chleb – podstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa (dawniej jego miejsce zajmowała pascha). Gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Do święcenia odkrawamy kawałek z chleba, który będziemy jeść podczas wielkanocnego śniadania.
  • Pieprz i sól – wykorzystuje się je do przyprawienia jajek oraz innych potraw, które jemy podczas wielkanocnego śniadania. Czarny zmielony pieprz w święconce nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (rodzaj sosu). Robili to na pamiątkę ciężkiej, niewolniczej pracy przy produkcji cegieł w Egipcie. Natomiast sól dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło. Bez soli nie ma życia. Dla chrześcijan symbolizuje sedno życia i prawdy, stąd też mówimy o „soli ziemi" – tak Jezus nazwał swoich uczniów, wybrańców.
  • Jajkozapewnia płodność. Symbolizuje życie i choć weszło do święconki najpóźniej, najbardziej kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Dla ozdoby można dodać także wydmuszki i kolorowe pisanki.
  • Chrzan – korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie. Wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce. Najlepiej, gdy korzeń chrzanu święcimy w kawałku. Później kroimy go na cienkie plasterki i częstujemy nim biesiadników. Jednak współcześnie najczęściej święcimy starty chrzan.
  • Ser – oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą. Gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt: krów, kóz i owiec, od których pochodzi.
  • Wędlina – najczęściej szynka albo kiełbasa, czyli głównie wyroby z wieprzowiny. Przynosi zdrowie, płodność i dostatek.
  • Ciasto – pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Nie chodzi tu o gotowe wypieki i słodkości. Zgodnie z tradycją musi to być kawałek ciasta domowego wypieku, najlepiej drożdżowej baby.


Wrzesień 2023
29
Piątek
święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
BuaXua Calendar