MYŚLI DO EWANGELII NIEDZIELNEJ z dnia 30.07.2017r. (Mt 13, 44-52)

Przypowieść o skarbie i perle

44 Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. 45 Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. 46 Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.

Przypowieść o sieci

47 Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. 48 Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. 49 Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych 50 i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
51 Zrozumieliście to wszystko?» Odpowiedzieli Mu: «Tak jest». 52 A On rzekł do nich: «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare».

MĄDROŚĆ ...

Młody król Salomon nie prosi Boga o sławę, bogactwo, powodzenie na wojnie, ale prosi o „serce  pełne  rozsądku”,  by  umiał  odróżnić dobro od zła. Bóg go obdarował tym darem, a historia stawia Salomona jako wzór mądrości i rozwagi.  
Czym jest mądrość? Świat odpowie na to pytanie  według  klucza,  który  dziś  stanowi  pewną  miarę  dobra.  Mądry  to  ten, który  potrafi  liczyć,  planować  i  podejmować  decyzje  najbardziej  opłacalne. Mądry według tego świata jest ten, który jest jednocześnie sprytny i umiejący zadbać  o  swoje  sprawy.  Mądrość  bywa  nagradzana  mianem  „gwiazdy”  poczytnych  czasopism  czy  szklanych  ekranów. Mądrość  bywa  też  nagradzana odpowiednią cenzurką na świadectwie szkolnym czy też dyplomem pokazującym umiejętności.  
Czy o taką mądrość prosił Boga Salomon? Z pewnością nie. Mądrość Salomona ma inną miarę, taką, której nie jest w stanie zmierzyć świat, a nawet jej nie dostrzega. Taka mądrość jest zwykle cicha i pokorna, a jej owoce potrafi dostrzec Bóg, który nagradza za dobro rozumiane Jego miarą.  Autentyczna mądrość polega na umiejętności odróżniania dobra i zła. By ją zdobyć,  warto  wiele  poświęcić,  a  nawet  stracić.  O  takiej  mądrości  opowiedział nam dziś Pan Jezus w serii przypowieści: o perle, o skarbie ukrytym w roli i o sieci zgarniającej mnóstwo ryb. Jedna mała perełka, czy ukryty w roli skarb, są tak ważne, że warto wszystko poświęcić dla je zdobycia.  
Dobrze jest posłużyć się przykładami, które najlepiej pokazują piękno takich wyborów. Zarówno św. Franciszek z Asyżu jak również młody św. Stanisław Kostka  i  wieli  im  podobnych  –  zostawiwszy  wszystko,  co  proponował  im świat, dokonali wyboru perły ukrytej na karcie Ewangelii i poszli za nią. Także i dziś można spotkać wielu młodych ludzi, którzy zdobyli tę mądrość Salomonową, pozwalającą odróżnić dobro od zła. Świat będzie na takich spoglądał ze zdziwieniem, nie mogąc zrozumieć ich życia. Jednocześnie świat ich potrzebuje, bo dzięki nim, wciąż jest nadzieja. Warto zdobyć się na odwagę „bycia rybakiem”, który potrafi oddzielić ryby dobre od złych.  
W  kontekście  sierpniowej  abstynencji,  owa  umiejętność  wyboru  dobra,  by pokonać zło jest niezwykle cenna. Wobec  fali zła, jakie przetacza się po naszej Ojczyźnie, jakże cenna jest postawa  trzeźwości, której motywem jest miłość  do  tych,  którzy  pozbawili  się  wolności,  a  ich  zniewolenie  stało  się koszmarem wielu rodzin. Od pontyfikatu świętego Jana Pawła II znane jest w Polsce i na całym świecie wielkie dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które  w  swej  istocie  jest  wyborem  owej  ewangelicznej  perły,  potrzebnej światu.  
W  tym  wszystkim  jest  z  nami  Bóg,  który  współdziała  z  tymi,  „których  od wieków poznał i powołał”. xdzh


Kwiecień 2024
BuaXua Calendar