MYŚLI DO EWANGELII NIEDZIELNEJ z dnia 22.01.2017r. (Mt 4, 12-23)

POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI

Pole działalności

12 Gdy [Jezus] posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. 13 Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum7 nad jeziorem, na pograniczu Zabulona i Neftalego. 14 Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:
15 8 Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego.
Droga morska, Zajordanie,
Galilea pogan!
16 Lud, który siedział w ciemności,
ujrzał światło wielkie,
i mieszkańcom cienistej krainy śmierci
światło wzeszło.
17 Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie».

Powołanie pierwszych uczniów9

18 Gdy [Jezus] przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. 19 I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». 20 Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim10.
21 A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. 22 A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.

Dalsza działalność Jezusa

23 I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszystkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.

NAWRACAJCIE SIĘ!

Okres  liturgiczny,  który  aktualnie  przeżywamy nazywa się okresem zwykłym. Pokazuje on Jezusa nauczającego i gromadzącego wokół siebie uczniów.
Treścią  pierwszego  wystąpienia  jest  wezwanie do nawrócenia: „Nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo Niebieskie.”. Nawrócić się to zmienić swoje życie - zostawić dotychczasową drogę życia, a pójść nową, lepszą. Myślę, że ludzie tamtego czasu, w którym Chrystus wypowiedział te słowa, jak również naszego czasu, niechętnie przyjmuje to wezwanie. Człowiek lubi się przyzwyczajać do pewnego stanu i niechętnie zmienia cokolwiek w swoim  życia,  nawet,  gdy  jest  to  konieczne.  Wolimy zmieniać innych, ale nie siebie. Wolimy uderzać się w piersi czyjeś, ale nie swoje.
Tymczasem  do  wszystkich  woła  dziś  Pan: „Nawracajcie  się,  bo  bliskie  jest  Królestwo  Niebieskie.  Te  słowa  kieruje  do  wszystkich  swoich wyznawców: do katolików, prawosławnych, protestantów  i  innych.  Pragnieniem  Boga  jest,  by wszyscy stanowili jedno. O to modlił się nasz Pan podczas Ostatniej Wieczerzy. Przez lata zbyt wiele ran uczynili sobie chrześcijanie, poczynając od schizmy wschodniej, a kończą na Kościołach Protestanckich. To była wielka rana zadana Kościołowi  Chrystusowemu,  to  wielka  rana  zadana  Mistycznemu  Ciału  Chrystusa.  Jakże  cierpi  nasz Pan z powodu takich ran!
Pewnie powiemy sobie: Cóż ja mogę zrobić w tej sprawie, przecież nie mam na nic wpływu. Wszystko powinno się zaczynać od siebie - ja muszę się nawrócić w swojej postawie wobec drugiego człowieka. xhdz