MYŚLI DO EWANGELII NIEDZIELNEJ z dnia 04.12.2016r. (Mt 3, 1-12)

PRZYGOTOWANIE DO DZIAŁALNOŚCI JEZUSA

Jan Chrzciciel1

1 W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: 2 «Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». 3 Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki!2
4 Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. 5 Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. 6 Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy.
7 3 A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? 8 Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, 9 a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. 10 Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 11 Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. 12 Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».

NAWRÓĆCIE SIĘ!

„Nawróćcie się, bo bliskie jest  królestwo niebieskie”. Niektórych pewnie denerwuje to wezwanie do nawracania się, które w Kościele pojawia się nader często. Na początku Adwentu słyszymy je z ust świętego Jana Chrzciciela,  a  niebawem,  po  krótkim  okresie  zwykłym, przyjdzie Wielki Post, a wraz z nim znów wezwanie do nawrócenia się. Czy nie za często? Nie, ono powinno tak często wybrzmiewać,  jak  często  człowiek  grzeszy  i  potrzebuje  nawracania  się. Święty Jan Chrzciciel nie waży słów, jest bezpośredni i dosadny gdy mówi: „Plemię  żmijowe,  kto  wam  pokazał,  jak  uciec  przed  nadchodzącym  gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia”.
Zatrzymajmy się  nad tajemnicą  nawrócenia i  „owocami nawrócenia”.  
Nawrócenie jest procesem, który można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to świadomość grzechu, który mnie dotknął  i  zniewolił.  Dzięki  łasce  Bożej  grzesznik  poczuł wewnętrzną pustkę i dotykający go ból. Pod wpływem owego  bólu  pojawiło  się  pragnienie  zerwania  z  tym stanem.  Następuje  radykalne  odwrócenie  się  od  dotychczasowej drogi życia i skierowanie się na nowy cel. Równocześnie dociera do człowieka, jakże radosne  i  zupełnie nowe  odkrycie,  że  jestem  kochany przez Boga miłością bezwarunkową i pełną. Odkrywam  piękno  Boga  kochającego  człowieka,  a  pod  wpływem  tego  odkrycia rodzi się w sercu wielkie pragnienie zjednoczenia siebie z kochającym Bogiem. Autentyczne nawrócenie przynosi owoce. Chodzi bowiem o to, by nie tylko  dokonało  się  teoretyczne  nawrócenie  -  niech  zaowocuje  całkowitą zmianą życia. Niech nasze słowa i czyny; niech podejmowane decyzje, także nasze relacje z innymi ludźmi staną się świadectwem o tym, że spotkaliśmy Jezusa i Jemu oddaliśmy kierownictwo w naszym życiu.  Na  przełomie  wieków  dokonało  się  wiele  pięknych  nawróceń.  Wszystkie zaowocowały potężnym działaniem Ducha świętego w życiu nawróconych. Jedną z takich postacie jest Sługa Boży, ks. Franciszek Blachnicki, którego proces beatyfikacyjny toczy się w Watykanie. Przeszedł on wielką przemianę, od ateisty do niezwykłego charyzmatyka, który zachwycił świat zupełnie nową wizją Kościoła i roli ludzi świeckich. Założył piękny Ruch, który pierwotnie nazywał się Oazą Żywego Kościoła, później Ruchem Światło-Życie. Tysiące młodych ludzi, dzięki temu Ruchowi, odnalazło drogę do Jezusa. W  każdym  autentycznym  nawróceniu  jest  działanie  łaski  Bożej  i  działanie człowieka. Za tydzień dobry Bóg wyjdzie nam na spotkanie podczas rekolekcji adwentowych. Wcześniej będzie także Kurs Emaus, organizowany przez Wspólnotę św. Jana Pawła II. Dajmy się porwać Duchowi Świętemu. xdzh