MYŚLI DO EWANGELII NIEDZIELNEJ z dnia 13.11.2016r. (Łk 21, 5-19)

Zniszczenie świątyni

5 Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: 6 «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». 7 Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»

Początek boleści

8 Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz: "Nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi! 9 I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». 10 Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. 11 Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

Prześladowanie uczniów3

12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. 13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 16 A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. 17 I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. 18 Ale włos z głowy wam nie zginie. 19 Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.


BĘDĄ WAS PRZEŚLADOWAĆ ...

Koniec świata jest tematem, który pojawia się nie tylko pośród ludzi wyznających wiarę. Każdy człowiek, jeśli nawet nie mówi o tym głośno, jednak zastanawia się nad końcem swojego  życia,  a  także  całego  widzialnego  świata.  Ludzie pytają o czas i sposób końca świata. Niektórzy chętnie wyznaczają konkretne terminy tego wydarzenia, a było ich już bardzo wiele. Dla chrześcijan żadne zapowiedzi na ten temat nie mają racji bytu, ponieważ Pan nasz, Jezus Chrystus, powiedział, że przyjdzie niespodziewania, a naszym zadaniem na dziś jest nieustanna gotowość.  
Jednak  zanim  to  się  stanie,  przyjdzie  czas  prześladowań  i  cierpienia  wyznawców Chrystusa. W dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy słowa: „…podniosą na was ręce i będą was prześladować”. Ta zapowiedź Jezusa od samego początku stawała się faktem. Setki tysięcy chrześcijan torturowano,  więziono i zabijano  – tak się działo  w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a także w następnych wiekach.
A jak jest dzisiaj?
Ze „Światowego Indeksu Prześladowań 2016” wynika, że chrześcijanie są najbrutalniej dyskryminowaną grupą religijną na świecie, głównie przez islamskich ekstremistów. W  opublikowanym  „Światowym  Indeksie  Prześladowań  2016”,  stwierdza  się,  że obecnie ze względu na wiarę ponad 100 milionów chrześcijan na świecie jest prześladowanych. Jest to „największa prześladowana wspólnota wiary”. Liczby  zamordowanych  z  powodu  wyznania  chrześcijan  jak  i  atakowanych  czy wręcz niszczonych kościołów prawie podwoiły się w porównaniu do poprzedniego roku. Z raportu wynika, że w monitorowanym okresie zostało zamordowanych 7100 chrześcijan i zaatakowanych 2406 kościołów – podpalanych, wysadzanych w powietrze. Rok wcześniej zanotowano 4344 zamordowanych chrześcijan i 1062 ataków na kościoły.
Raport  uwzględnia  dane  z  okresu  od  listopada  2014  r. do października  2015  z  50 krajów,  gdzie,  w  opinii  organizacji,  chrześcijanie  są  najbardziej prześladowani i dyskryminowani.  W  35  z  50  krajach uwzględnianych  w  tworzeniu "Światowego  Indeksu  Prześladowań"  „głównym  motorem” prześladowań  są  radykalne  grupy  islamskie,  jak  Boko  Haram, somalijska  organizacja  terrorystyczna Al-Shabaab i Państwo Islamskie.
W najgorszej sytuacji znajdują się jednak chrześcijanie w Północnej Korei. Autorzy raportu piszą o obozach pracy, torturach i nękaniach. Nigdzie na świecie nie traktuje się chrześcijan tak brutalnie jak w tym kraju, zaznaczają. Po Korei Płn. na kolejnym miejscach na indeksu plasują się Irak, Erytrea, Afganistan, Syria, Pakistan, Somalia, Sudan, Iran i Libia.

W kategorii „Przemoc wobec chrześcijan” na czoło wysuwa się Pakistan i Republika Nigru. „Ogromną presję” na żyjących tam chrześcijan wywierają imamowie. Udaje im się w krótkim czasie podburzyć przeciwko chrześcijanom tysiące muzułmanów. Ponadto pakistańskie prawo przewiduje karę śmierci za bluźnierstwo, co muzułmanie coraz częściej wykorzystują jako przyzwolenie na prześladowanie mniejszości religijnych. W krajach hinduskich i buddyjskich, jak Indie czy Birma coraz częściej motywowany  religijnie  nacjonalizm  prowadzi  do  radykalizacji  i  wyraźnego  nasilenia prześladować chrześcijan.
Nowymi krajami, które pojawiły się na „Światowym Indeksie Prześladowań” są Niger (miejsce 49.), Bahrajn (miejsce 48.). Niger, podobnie jak inne kraje afrykański,e znalazł się w strefie wpływów islamistycznej organizacji Boko Haram. W Bahrajnie coraz więcej jest zwolenników powstania kalifatu na wzór poczynań Państwa Islamskiego.