60 lat kapłaństwa ks. kan. Wacław Tomczyk

Podczas sumy odpustowej (17 lipca 2016 r.), były proboszcz naszej Parafii, ks. kan. Wacław Tomczyk, świętował  diamentowy  jubileusz  kapłaństwa.  Kazanie  okolicznościowe, a jednocześnie odpustowe wygłosił ks. Prałat Stanisław Szczerek, który przed laty duszpasterzował w naszej Parafii. Składamy najserdeczniejsze  życzenia  Dostojnemu  Jubilatowi.

Ks. kan. Wacław Tomczyk – Proboszcz w latach 1984 – 1990. Urodził się 10 czerwca 1929 r. w miejscowości Krzątka, diecezja przemyska. Wiele lat spędził na wschodzie w województwie stanisławowskim. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w roku 1956 przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk bp Franciszka Jopa. Przed objęciem parafii Przedbórz, proboszcz Gierczyc, Bogorii i Koprzywnicy. W latach 1960 – 1961 jest wikarym w Przedborzu. Ks. Wacław Tomczyk był przede wszystkim dobrym gospodarzem. W roku 1986 zlecił wykonanie solidnych dębowych ław do kościoła. W 1989 r. doprowadził do wybudowania pięknej cmentarnej kaplicy. W 1990 r. kazał wmurować w kruchcie kaplicy tablicę upamiętniającą matrylologię miejscowego społeczeństwa. Podjął inicjatywę wydania okolicznościowego medalu o tematyce religijno-patriotycznej wg projektu Tadeusza Niebelskiego. Ks. Tomczyk wprowadził piękny zwyczaj zbiorowej modlitwy przy okolicznych starych kapliczkach, czy też przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Angażował się w działalność społeczno-polityczną, m.in. pomógł przy tworzeniu Komitetu Obywatelskiego patronującemu wyborom do Rady Miejskiej I Kadencji w odnowionej Polsce. Obecnie przebywa w Domu Księży Emerytów w Sandomierzu.  Ks. Tomczyk po odejściu z przedborskiej parafii wciąż utrzymuje żywy kontakt z parafianami. Tutejsze społeczeństwo darzy go szacunkiem i zachowuje we wdzięcznej pamięci.

źródło : książka „Kościół św. Aleksego w Przedborzu” autorstwo Andrzej Stolecki – Kluczbork 2007