Relacja z poświęcenia Dróżek Modlitewnych z Drogą Krzyżową <więcej>

"Ciągle zaczynam od nowa, choć czasem w drodze upadam.."

Nieświadomie wchodzę na drogę, na której jest krzyż. Coraz bardziej dociera do mnie świadomość, że nie ma drogi bez krzyża.

STACJA I - SĄD NAD JEZUSEM

Ten, który jest sędzią żywych i umarłych, teraz stoi przed sądzącym Go człowiekiem. Jezus jest bezbronny. Wszyscy Go opuścili.

A ty, gdzie jesteś?

Po czyjej stronie stoisz?

STACJA II - JEZUS BIERZE KRZYŻ

Czyj bierzesz krzyż, Panie? Jeśli przyjąć, że jest on narzędziem egzekucji i symbolem zła, to nie jest Twoim. To mój, to krzyż człowieka. Zdajesz się mówić: " Ja wezmę wszystkie wasze krzyże. Podaj mi swój krzyż bracie obciążony krzyżem choroby, kalectwa, samotności...".

STACJA III - UPADEK NA KOLANA

Jezus klęka na kolanach pod ciężarem krzyża, jakby chciał nas zaprosić do modlitwy, jakby chciał powiedzieć, że jeśli dźwigamy jakiś krzyż tutaj na ziemi, który jest ponad nasze siły, to trzeba go dźwigać na klęczkach.

STACJA IV - SPOTKANIE PEŁNE MIŁOŚCI

Wyciągnięte ręce do matki. Ona także wyciąga swe matczyne ręce. Krzyż spoczywa na barkach Jezusa, jak wielkie zadanie i misja, która się spełnia. Gdy jest w pobliżu Matka, wówczas krzyż jakby stał się lżejszy. Spotkanie z Matką jest samą miłością.

STACJA V - SZYMON PODEJMUJE KRZYŻ

Jezus spogląda na Szymona i zdaje się mówić: Dobrze, że jesteś, Szymonie wracający z pola! Wreszcie mogę na chwilę wyprostować zmęczone plecy. Przedziwna tajemnica: pomagając innym, pomagam Jezusowi, a On pomaga mnie. Szymon w tym momencie nie wiedział, że dźwigając krzyż Jezusa, dźwiga swój własny.

STACJA VI - SPOTKANIE Z WERONIKĄ

Weroniko! Jesteś piękna w tej adoracji na klęczkach, wpatrzona w umęczoną twarz swego Zbawiciela. Gdy Jego już nie będzie zostanie ci chusta z Jego cierpiącą twarzą. Będziesz tę chustę wszystkim pokazywała i będziesz mogła mówić ludziom: Zobaczcie jak Bóg was kocha!

STACJA VII - KRZYŻ CORAZ BARDZIEJ MNIE POWALA NA ZIEMIE

Ciężar coraz bardziej powala. Już kolana nie wytrzymały. Ludzie zbyt wiele krzyży włożyli na ramiona Jezusa i ciągle dokładają. Są ciągle nowe ciężary - krzyże naszego wieku: bezbożnych pomysłów na życie rodzinne i małżeńskie, pomysły genderowskie ... i wiele innych.

STACJA VIII - PŁACZĄCE KOBIETY

Kobiety, dlaczego płaczecie? Wy naprawdę płaczecie ze współczucia? Podoba mi się taki płacz, ale mimo to, nie możecie na nim poprzestać. "...płaczcie także nad swoimi dziećmi", a poniekąd i nad sobą.

STACJA IX - KRZYŻ PRZYGNIÓTŁ DO ZIEMI

Jezus zrósł się z ziemią i tym, co na niej jest. Teraz spadły na Niego wszystkie ludzkie krzyże. To koszmar, ileż tych krzyży nazbierało się poprzez wieki - tyle krzyży, ilu ludzi, podobnych do nas, przeszło przez ziemie.

STACJA X - OBNAŻENIE Z SZAT

Jezus zdaje się mówić: Stoję przed Tobą obnażony! Oddałem Ci wszystko, nawet to, co dobre ręce mojej Mamy mi utkały. Teraz możesz się ze Mnie naigrywać, śmiać i kpić. Stoję przed Tobą, człowieku! Zakryj moje święte Ciało swoją miłością i wiernością.

STACJA XI - KOSZMARNE CIERPIENIE EGZEKUCJI

Rzucono Go o skałę. Już nic nie może zrobić w swej obronie. Pod krzyżem nie wystarczy upaść, trzeba jeszcze się z krzyżem połączyć, zjednoczyć ... Może krzyże i Jezus do nich przybity - to jedna wielka tajemnica.

STACJA XII - GOLGOTA

Jestem na Golgocie i chcę stać obok Twojej Mamy i obok św. Jana. Jestem przecież cząstką Kościoła. Na Golgocie Twoja Mama, Panie, przyjęła Kościół pod płaszcz swej opieki, a więc i mnie. Kiedykolwiek będę spoglądał na Golgotę, będę widział Matkę - Kościół obecny pod krzyżem.

STACJA XIII - PIETA

Matko, z Tobą chcę rozmawiać przy tej stacji. Zastygła w cierpieniu z Synem na kolanach. Może licząca rany na świętym ciele, a może wołająca do Niebieskiego Ojca o litość dla oprawców i dla mnie. Matko, naucz mnie z sobą płakać.

STACJA XIV - GRÓB

Wszyscy odeszli. Tylko jeden żołnierz na straży. Przy Twoim grobie, Panie, uczę się wiary w Zmartwychwstanie. Choć Droga Krzyżowa kończy się grobem, to przecież wiem ... wierzę, że to dopiero początek. Niebawem będzie poranek Zmartwychwstania, a po nim, coraz to nowe ludzkie groby - one też będą kiedyś puste.

Co dalej?     Droga krzyżowa trwa...     Pomysł na życie, w gruncie rzeczy wiąże się z wyborem krzyża, żaden z nich nie jest lekki...

DOM FORMACJI IM. ŚW. JANA PAWŁA II

Rozważania ks. Henryka Dziadczyka - proboszcza parafii