Stopnie ministranckie

Stopnie ministranckie są wyznacznikiem formacji w Służbie Liturgicznej. Formacja w ramach każdego z nich trwa 1 rok. Jest ona elementem i integralną częścią posługi ministranckiej. Formacja ministrancka trwa w czasie roku szkolnego, w ramach spotkań grupowych.

1.Kandydat


Okres ten powinien trwać rok. W tym czasie przyszli ministranci nie zakładają jeszcze komży ani żadnej innej szaty liturgicznej. Na zbiórkach uczą się podstaw służenia oraz poznają modlitwy ministranckie. Po wstępnym okresie przygotowania, który trwa około 3 miesięcy, przyjmowani są uroczyście na kandydatów. Następnie, przez kolejne 6 do 9 miesięcy, pogłębiają swoją wiedzę o roku liturgicznym, używanych szatach i naczyniach liturgicznych oraz kontynuują naukę służenia.

2.Choralista


Najważniejszą funkcją choralisty jest dawanie znaków dzwonkami. Czyni to podczas wyjścia z zakrystii, trzykrotnie dzwoniąc dzwonkiem, który wisi przy drzwiach zakrystii. Oprócz tego uderza w gong i dzwoni dzwonkami w czasie Eucharystii (przed i po Przygotowaniu Darów, przed i po Przeistoczeniu oraz podczas niego w odpowiednich momentach, oraz po Baranku Boży i tuż przed Komunią św.). W czasie formacji choralista uczy się śpiewu oraz odpowiedzi na wezwania kapłana podczas Mszy Świętej.

3.Ministrant Światła


Do obowiązków ministrantów światła należy noszenie świec podczas procesji oraz w czasie odczytywania Ewangelii. Na zbiórkach w szczególny sposób zagłębiają się w symbolikę światła. Chrystus bowiem został zapowiadany jako Światłość. Sam również nazywał siebie Światłością świata.

4.Ministrant Księgi


Odpowiedzialny jest za wszelkie księgi liturgiczne używane podczas Mszy Świętej oraz nabożeństw. Przed liturgią do jego obowiązków należy zaznaczenie odpowiednich czytań w lekcjonarzu, przygotowanie Ewangeliarza oraz Mszału. Podczas Mszy Świętej podaje Mszał kapłanowi sprawującemu Eucharystię. Musi więc znać dokładnie układ i rozmieszczenie tekstów.

5.Ministrant Słowa Bożego (Lektor)


Ustanowiony do czytania fragmentów z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może również podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy niema kantora (psałterzysty), może również wykonać psalm między czytaniami i śpiew przed Ewangelią. Każdy ministrant, który chce zostać lektorem, powinien przejść kurs poprawnego czytania i szacunku do Pisma Świętego.

Ten stopień ministrancki obejmuje również posługę Psałterzysty, który wykonuje psalm między czytaniami oraz aklamację przed Ewangelią.

6.Ministrant Ołtarza


Najważniejszym zadaniem ministranta ołtarza jest służenie kapłanowi przez przynoszenie i podawanie darów oraz wcześniejsze ich przygotowanie. Dlatego też na zbiórkach formacyjnych poznaje wszystkie naczynia oraz szaty liturgiczne. Troszczy się również o to, aby były one otoczone wielkim szacunkiem.


7.Ceremoniarz








Jest to najbardziej zaszczytna i najważniejsza posługa w formacji ministranckiej.
Do obowiązków ceremoniarza należy:
- przeprowadzenie próby liturgii,
- czuwanie nad przebiegiem liturgii,
- dawanie znaków celebransowi oraz asyście, co należy w danym momencie zrobić,
- podawanie modlitw i dodatkowych tekstów celebransowi,
- ustawianie procesji na wejście i wyjście,
- obsługa mikrofonu,
- rozpoczęcie modlitw przed i po Mszy Świętej,

- interweniuje w nietypowych sytuacjach, które zakłócają przebieg liturgii, np. brak puryfikaterza, itp.

Ceremoniarzem może więc zostać osoba, która dobrze zna liturgię i przeszła odpowiednie kursy.

Ceremoniarz może też pełnić funkcję Animatora, który pomaga opiekunowi ministrantów w formacji osób należących do Wspólnoty Ministranckiej. Musi wykazywać się dużą wiedzą oraz umiejętnością pracy z dziećmi i młodzieżą.

CHORALISTA


I. OBRZĘD BŁOGOSŁAWIENIA NA STOPIEŃ CHORALISTY


1. Obrzęd rozpoczyna się od przedstawienia kandydatów do stopnia choralisty. Moderator (animator) mówi:
Niech przystąpią Ci, którzy mają być dopuszczeni do posługi choralisty.

2. Kandydaci wychodzą przed ołtarz, ustawiają się w rzędach. Następnie imiennie wzywa się kandydatów. Wywołany odpowiada:
Jestem.
i czyni krok ku ołtarzowi.

3. Następnie celebrans zwraca się do kandydatów:
Drodzy kandydaci do posługi choralisty. W pierwszym okresie waszej służby ministranckiej, jako choraliści będziecie mieć zaszczytny udział we wspólnych modlitwach i śpiewach Kościoła. Będziecie dawać znaki dzwonkami, podawać dary ofiarne i naczynia liturgiczne. Starajcie się pełniej żyć Mszą świętą i uczcie się samych siebie składać Bogu w ofierze, a Święty Pokarm z ołtarza, przy którym będziecie usługiwać, niech stanie się dla was umocnieniem w walce o własną świętość.

4. Celebrans zwraca się do wszystkich:
Prośmy pokornie Boga, aby pobłogosławił tych ministrantów, którzy mają być dopuszczeni do nowej posługi przy świętych obrzędach w liturgii Kościoła.

5. Kandydaci klękają, celebrans wyciąga nad nimi ręce i mówi:
Najłaskawszy Boże, racz pobło+gosławić tych ministrantów. Niech wykonywane przez nich czynności będą źródłem łaski i umocnienia w dobrym. Przez Chrystusa Pana naszego.

Wszyscy: 
Amen.

6. Celebrans przechodzi przed ołtarz i siada na krześle. Ceremoniarz podaje mu dzwonki, które celebrans kładzie na kolanach. Kandydaci podchodzą parami przed ołtarz. Po uklęknięciu na dwa kolana dotykają prawą ręką dzwonków i na słowa:

Oto znak twojej służby Bogu.
Odpowiadają:
Niech Imię Pańskie będzie błogosławione.

7. Obrzęd dokonuje się w ciszy. Ministranci po obrzędzie powracają na swoje miejsca w prezbiterium, odbierają od animatora (ceremoniarza) odznakę choralisty. Następnie (jeśli się przewiduje) przed ołtarz wychodzi druga grupa ministrantów, aby otrzymać błogosławieństwo na stopień ministranta światła.
Następnie rozpoczyna się dalsza część dialogu z kandydatami na ministranta światła

MINISTRANT ŚWIATŁA


II. OBRZĘD BŁOGOSŁAWIENIA NA STOPIEŃ MINISTRANTA ŚWIATŁA


  1. Obrzęd rozpoczyna się od przedstawienia kandydatów do stopnia ministranta światła. Moderator (animator) mówi:

Niech przystąpią Ci, którzy mają być dopuszczeni do posługi ministranta światła.

2. Kandydaci wychodzą przed ołtarz, ustawiają się w rzędach. Następnie imiennie wzywa się kandydatów. Wywołany odpowiada:
Jestem.
i czyni krok ku ołtarzowi.

3. Następnie celebrans zwraca się do kandydatów:
Drodzy kandydaci do posługi ministranta światła. Dzisiaj waszej pieczy powierza się światło - żywy znak obecności Boga wśród wiernego ludu. Wy ministranci światła, nosząc światło podczas świętych obrzędów pamiętajcie, że to wy sami macie być światłem świecącym dla braci i wskazującym innym drogę do Boga.

4. Celebrans zwraca się do wszystkich:
Prośmy pokornie Boga, aby pobłogosławił tych ministrantów, którzy mają być dopuszczeni do nowej posługi przy świętych obrzędach w liturgii Kościoła.

5. Kandydaci klękają, celebrans wyciąga nad nimi ręce i mówi:
Najłaskawszy Boże, racz pobło+gosławić tych ministrantów. Niech wykonywane przez nich czynności będą źródłem łaski i umocnienia w dobrym. Przez Chrystusa Pana naszego.

Wszyscy: 
Amen.

6. Celebrans przechodzi przed ołtarz i siada na krześle. Ceremoniarz podaje mu świecznik z zapaloną świecą, którą celebrans stawia przed sobą. Kandydaci podchodzą parami przed ołtarz. Po uklęknięciu na dwa kolana dotykają prawą ręką świecy i na słowa:

Oto znak twojej służby Bogu.
Odpowiadają:
Niech Imię Pańskie będzie błogosławione.

7. Obrzęd dokonuje się w ciszy. Ministranci po obrzędzie powracają na swoje miejsca w prezbiterium, odbierają od animatora (ceremoniarza) odznakę ministranta światła. Następnie (jeśli się przewiduje) przed ołtarz wychodzi kolejna grupa ministrantów, aby otrzymać błogosławieństwo na stopień ministranta księgi.
Następnie rozpoczyna się dalsza część dialogu z kandydatami na ministranta księgi.

AKTUALNOŚCI Liturgiczna Służba Ołtarza

O WŁOS OD MISTRZOSTWA

poniedziałek, 22 czerwca 2015

22 czerwca w Fałkowie ministranci naszej parafii w grupie wiekowej - szkoła podstawowa zajęli II miejsce w Dekanalnym Turnieju Ministrantów. Wszystkim biorącym udział w turnieju gratulujemy i życzymy dalszych...

(2019)
Więcej…

Promocje ministranckie

niedziela, 29 marca 2015

W niedzielę palmową powiększyło się grono ministrantów o 13 aspirantów , czterech choralistów, dziewięciu ministrantów światła i trzech lektorów. Wszystkim promowanym ministrantom gratulujemy i życzymy wytrwałości w...

(2734)
Więcej…

Pierwsza grupa ministrantów przyjęła stopień choralisty

sobota, 14 czerwca 2014

(1013)

Ministranci - ognisko w 2014 r.

czwartek, 24 kwietnia 2014


https://plus.google.com/photos/+DamianZalewski/albums/6006232880205916097/6006234707212433250?pid=6006234707212433250&oid=117032742677161749755


(855)

Opłatkowe spotkanie ministrantów

sobota, 11 stycznia 2014



(906)

Witamy w gronie ministrantów

sobota, 29 czerwca 2013

W ubiegłą niedzielę w naszej parafii odbyła się uroczystość poświęcenia komży i przyjęcia piętnastu nowych ministrantów do Służby Liturgicznej Ołtarza. Pod kierunkiem ks. Konrada chłopcy przygotowywali się do...

(2596)
Więcej…
Kwiecień 2024
BuaXua Calendar