CMENTARZ PARAFII RZYMSKOKATOLICKIEJ w Przedborzu

  ADMINISTRATOR CMENTARZA:

PROBOSZCZ PARAFII p.w. ŚW.ALEKSEGO

PRZEDBÓRZ UL. KOŚCIELNA 1

nr tel.  510 984 153

Nr konta parafii w Przedborzu dla cmentarza

79 8988 0001 0000 0013 8400 0004


REGULAMIN CMENTARZA  <więcej>

INFORMACJA O PRACACH WYKONANYCH NA CMENTARZU PARAFIALNYM

W 2015 r. została zrobiona ewidencja cmentarza w programie „Fara”. Każdy grób opatrzony jest numerem. Karta grobu pokazuje sektor, rząd i numer. Zgodnie z regulaminem dla ewidencji cmentarza należy zgłosić się i podać opiekuna grobu i sprawdzić opłaty na potrzeby cmentarza.

W ostatnim czasie dzięki staraniom zarządu cmentarza i życzliwości wiernych mających tutaj groby udało się utwardzić przez ułożenie 1120 m2 kostki brukowej (czyli ok.500 m.b), wykarczować krzaki i chwasty, podłączyć monitoring, poprawić ogrodzenie, wyrównać teren od strony ul. Krakowskiej i umożliwić parkowanie samochodów. Przy tym miejscu zostało zrobione dodatkowe wejście na teren cmentarza, co skróciło dojście do grobów i bezpieczeństwo odwiedzających cmentarz (furtkę zrobiła firma p. Szczuraszek). Wykonana została pielęgnacja niektórych drzew i wycinka tych, które zagrażają życiu i mieniu. Ciężkim sprzętem należało wykopać pozostałości po drzewach (pnie- ok 35 korzeni). Podpalanie kontenerów na śmieci zniszczyło koła gumowe i blachę. Dzięki zakładowi Metal-Technika zostały wzmocnione czopy i odrestaurowane pojemniki. Doprowadzono dodatkowe ujęcia wody  (jest ich obecnie 8).

W planach na następne lata jest zrobienie dodatkowego wejścia na cmentarz, pielęgnacja zieleni, równanie terenu, usuwanie pni po drzewach, poprawa ogrodzenia, uregulowanie praw własności terenu za cmentarzem, dokupienie gruntów, utwardzenie kolejnych alejek kostką brukową, odnowienie i zabezpieczenie krzyża drewnianego przy ołtarzu polowym, renowacja ołtarza polowego, dołączenie dodatkowych kamer i oświetlenie dolnego parkingu, naprawienie zerwanej podbitki na kaplicy cmentarnej, zrobienie i ustawienie makiet planu cmentarza i umieszczenie w Internecie wyszukiwania grobów.

Relacja fotograficzna z ostatnich prac wykonanych na cmentarzu parafialnym. Zdjęcia wykonane w grudniu 2019r.


KOMUNIKAT z 2016r.

CMENTARZ - MIASTO ZMARŁYCH


W  czwartek, 15.12.2016r., odbyło  się  spotkanie,  którego  tematem  był  cmentarz  i problemy  z  nim  związane.  Uczestniczyła  bardzo  niewielka  liczba  reprezentantów Parafii.  
Warto uświadomić sobie, że cmentarz jest dobrem wszystkich mieszkańców Parafii. Jest miejscem, które tak często nawiedzamy, by spotkać się ze zmarłymi z naszych rodzin. Są tam nasi bliscy – nasze matki i ojcowie, bracia i siostry, przyjaciele i krewni. Można rzec, że zmarli, podobnie jak żywi mają swoje miasteczka, w których „żyją” czekając na powtórne zmartwychwstanie. Podobnie jak miasta ludzi żywych bywają piękne i zadbane, tak samo cmentarze, bywają piękne i zadbane, ale bywają także zaniedbane i mroczne. Od czego to zależy? Od troski tych, którzy wciąż żyją. To oni mogą się zatroszczyć o piękno cmentarza – miasta ludzi zmarłych. Troska o cmentarz wymaga dość  sporych  środków.  Czy  stać  nas,  by  „miasteczko  zmarłych”  jakim  jest nasz cmentarz było piękne? Wszystko kosztuje. Wywiezienie śmieci kosztuje, wycinanie drzew kosztuje, alejki kosztują - to wszystko wymaga środków.
Podczas spotkania postawiliśmy sobie dwie drogi. Jedna polega na dbanie jedynie o utrzymanie czystości cmentarza. Inwestycje będą możliwe jedynie wtedy, gdy znajdą się na to środki. Drugi wariant polega na zaplanowaniu inwestycji, z jednoczesnym zaplanowaniem odpowiednich środków na te cele. Są osoby, które dobrze rozumieją tę sytuacje i starają się włączać w realizację wszelkich działań na cmentarzu. Inni, jedyne co robią, to oceniają i oczekują, bez żadnego zaangażowania się w troskę o cmentarz.  
W  ostatnich latach dokonano na cmentarzu wielu prac, które cieszą każdego rozsądnego Parafianina. Niestety, doświadczenie pokazało, że wraz z licznymi  inwestycjami,  nie  widać  wzrostu  zaangażowania  Parafian  w  sprawę cmentarza. A to skutkuje tym, że brak środków na uregulowanie wszystkich zaległości za prace wykonane w tym roku.  
Zaproponowaliśmy utworzenie grupy osób, które będą pomagały Zarządcy cmentarza, w realizacji zadań. Będą kolejne spotkania. Mam nadzieję, że uda się wypracować odpowiedni plan.


Relacja fotograficzna z prac wykonanych na cmentarzu parafialnym w 2016r.

Wrzesień 2023
29
Piątek
święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
BuaXua Calendar