Tydzień temu odbyły się dni skupienia dla uczestników Kursu Szafarzy Komunii świętej. W Kursie wzięło udział ponad 40 uczestników, w tym dwóch z naszej parafii. Wszystko rozpoczęło się w 2005 roku. W Kościele trwał ogłoszony przez papieża Jana Pawła II Rok Eucharystii. Ojciec Święty, ogłaszając ten rok, zachęcił do refleksji nad znaczeniem Eucharystii w życiu Kościoła. W odpowiedzi na tę inicjatywę diecezja radomska ogłosiła pierwszy nabór dla świeckich szafarzy Komunii św. Było ich wówczas 72. Ich opiekunem był ks. Sławomir Fundowicz, ówczesny kanclerz kurii biskupiej w Radomiu. Dziś ta wspólnota liczy 174 szafarzy, a niebawem przekroczy liczbę 200 mężczyzn, którzy udzielają Komunii św. podczas nabożeństw w kościołach parafialnych, a przede wszystkim zanoszą ją do domów, gdzie oczekują ich chorzy, którzy nie mogą przyjść do kościołów. Na kolejną odsłonę kursu proboszczowie zgłosili niemal 50 nowych kandydatów. Kurs na nadzwyczajnych szafarzy obejmuje kilka spotkań i wykładów. Są to między innymi zajęcia z Pisma Świętego, teologii moralnej, patrologii, prawa kościelnego, a także liturgiki. Kandydaci poznają przepisy odnoszące się do ich posługi. Mają również zajęcia praktyczne odnoszące się do udzielania Komunii św. podczas liturgii w kościele oraz udzielania jej, gdy przychodzą do domu osoby chorej - wyjaśnia ks. Tomasz Herc, wykładowca liturgiki w radomskim seminarium, sekretarz bp. Henryka Tomasika i organizator kursów.
poniedziałki po wieczornej Mszy św. - DOM FORMACJI
| |
| W ostatnim czasie bardzo wiele dzieje się w naszym Domu Formacji. Każdego niemalże dnia DF zapełnia się członkami różnych grup i wspólnot. Są spotkania cykliczne, które odbywają się w każdym tygodniu, między innymi: Spotkania Anonimowych Alkoholików, narzeczonych na Kursie Przedmałżeńskim, spotkania członków chóru parafialnego, scholi, zespołu EMAUS czy Wspólnoty Jana Pawła II. Pewnie nie wszyscy zauważyli, że w każdy poniedziałek odbywały się spotkania formacyjne Kursu ALPHA, w których uczestniczyło ok. 70 osób. Co zyskali? Myślę, że każdy z uczestników mógłby wiele powiedzieć o darach duchowych, jakie otrzymali od Pana. Wielu z nich pragnęło kontynuować taką formę spotkań. Padła propozycja „SPOTKANIA Z SERDECZNĄ”. Kto w tych spotkaniach może uczestniczyć? Każdy, kto ma dobrą wolę pogłębienia swojej wiedzy o Matce Bożej, która przecież od 400 lat jest pośród nas. Nie są to oczywiście wykłady w celu przekazania wiedzy o Matce Jezusa, raczej spotkania z Matką, która zawsze prowadzi do Jezusa. Każdy może przyjść. Nie każ Matce Bożej na siebie czekać. Przyjdź, otwórz swoje serce, a zobaczysz jak „dobrze jest być razem”. xdzh
|
|
Narodowy Marsz dla życia - 24 marca 2019 r. Wezwanie Świętego Jana Pawła II do „wielkiej mobilizacji sumień w obronie życia” (Ecclesia in Europa nr 96) nabiera dziś w Polsce szczególnej aktualności w obliczu wielkiej mobilizacji sił przeciwnych życiu i rodzinie. Konkretną formą świadectwa w obronie życia i rodziny będzie Narodowy Marsz Życia w Warszawie, organizowany przez Chrześcijański Kongres Społeczny w niedzielę 24 marca 2019 r. Zwracamy się z prośbą do Czcigodnych Księży o przekazanie swoim Parafianom informacji o Marszu i zachęty do wzięcia w nim udziału. Marsz rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu Zamkowym. Wcześniej Msza Św. o godzinie 12.00 w kościele Św. Anny. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej i Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej organizują wyjazd autokarami spod radomskiej katedry i z Placu Jagiellońskiego o godz. 9.30. Koszt ponoszony przez uczestników wynosi tylko 10 zł. Chętnych prosimy zgłaszać do środy 20 marca włącznie pod następującymi numerami telefonów: 48 340 62 35 – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej 609 198 959 (Teresa Połeć, Prezes DIAK) 696 499 549 (ks. Andrzej Jędrzejewski, Asystent DIAK)
|
|
W najbliższą środę, podobnie jak co roku, przyjdziemy dość licznie do naszych świątyń, a kapłan posypie sobie i każdemu z nas popiół na głowę. Kto powinien sobie posypać głowę popiołem? |
| Chyba wszyscy i to z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że wszyscy zgrzeszyli. Nikt nie jest wolny od grzechu. Jeśli ktoś twierdziłby, że nie ma grzechu, to samego siebie oszukuje i nie ma w nim prawdy.
Drugi powód to fakt naszej przemijalności. Pewnego dnia każdy z nas stanie się prochem. Te dwie prawdy o człowieku, powinny stać się wystarczającym powodem do nawracania się. Nie chodzi o jednorazowe nawrócenie, ale o gotowość nieustannego nawracania się i czynienia pokuty.
|
|
|
| W środę - 27 lutego 2019r. zgromadźmy się w naszej parafialnej świątyni, by przeżyć „WIECZÓR CHWAŁY” Uwielbienie poprowadzi ks. Sławomir Płusa - diecezjalny egzorcysta oraz Wspólnota im. św. Dobrego Łotra z Radomia
Godzien jesteś, Panie, by Ci wyśpiewać chwałę! Bowiem Ty wszystko stworzyłeś i wszystko w Tobie ma istnienie! Ty jesteś naszą drogą, prawdą i życiem. „Wieczór Chwały” to wielka uczta dla duszy spragnionej Boga.
|
|
|