SPOTKANIE Z KRÓLOWĄ POKOJU I POJEDNANIA W MEDIUGORJE
Kilka dni temu grupa 36 osób wróciła z pielgrzymki do Mediugorje. Co przywozimy? Nie wiem, czy wszyscy podpiszą się pod tymi słowami, ale w moim odczucie, przywozimy wielkie umocnienie otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej. Ktoś może powiedzieć: Byłem w Mediugorje i nic mnie nie umocniło. To prawda, bo umocnienie nie przychodzi automatycznie. Matka Boża stwarza na tym miejscu wielkie pole do modlitwy i przemiany serca. Ten, kto z tej możliwości skorzystał, zapewne wrócił umocniony, bo tam spotkał ludzi pełnych modlitwy i wiary. W ciągu tych kilku dni pobytu w Mediugorie codziennie gromadziliśmy się na wielkiej modlitwie różańcowej, w którą włączała się Matka Boża zstępująca do zgromadzonych wiernych. Podchodziliśmy pod Górę Objawień. Wielu pielgrzymów szło boso, raniąc nogi o ostre kamienie, i być może czasem z bólem stawiając każdy krok, ale w tym trudzie był wielki sens i wiara, że jest ze mną Bóg, a mój trud przyczyni się do zbawienia siebie i innych. Jeszcze bardziej wymagającym było podejście na górę uwieńczoną krzyżem, którą pokonywaliśmy rozważając stacje Męki naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Wielkim przeżyciem było spotkanie z Mirjaną, jedną z „widzących”, która 2 czerwca miała objawienie Matki Bożej i kolejne orędzie przekazane wiernym. Miałem szczęście być w pobliży Mirjany, gdy „przyszła” Matka Boża. Jej twarz, a szczególnie oczy, które widziały Matkę Bożą zdradzały nieziemską radość. Jak sama mówiła w swojej książce „Moje serce zwycięży”, ten moment, gdy rozmawia z Matką Bożą jest jakby uchyleniem rąbka nieba i chciałoby się tak zostać na zawsze. Dobrze, że są takie miejsca, bo wiara potrzebuje pokarmu, by żyć i rozwijać się. xdzh Ponad 35 lat temu – 24 czerwca 1981 objawiła się Matka Boża. Nastąpiło to w prowadzonej przez franciszkanów parafii św. Jakuba w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica w małej wiosce Medjugorie w Hercegowinie. Pierwszego dnia widziało Ją troje miejscowych dzieci,nazajutrz – troje następnych. Od tamtego czasu widzenia trwają do dnia dzisiejszego, choć nie codziennie i nie wszyscy z „widzących” doświadczają ich jednakowo często. W ciągu tych trzech z górą dziesięcioleci Medjugorie stało się jednym z największych ośrodków pielgrzymkowych na świecie, odwiedzanym – według najnowszych danych – przez ok. półtora miliona osób rocznie. Jednocześnie jest to miejsce wywołujące w Kościele powszechnym wiele nieporozumień, a nawet napięć, a same objawienia nie zyskały dotychczas oficjalnego zatwierdzenia i aprobaty ze strony władzy duchownej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej całemu zjawisku. W objawieniach tych Maryja wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, przekazuje liczne orędzia, w których zachęca do pogłębienia życia wiary i życia sakramentalnego, do lektury Pisma Świętego i wszelkich praktyk pobożnościowych, do pokuty oraz oddania swojego życia Jezusowi. Przekazuje też widzącym tajemnice dotyczące przyszłych losów Kościoła i świata.
ALLELUJA JEZUS ŻYJE! JUŻ GO WIĘCEJ GRÓB NIE KRYJE!
|
|
PAN POKONAŁ ŚMIERĆ, A ZMARTWYCHWSTAJĄC PRZYNIÓSŁ NADZIEJĘ, KTÓRA MÓWI, ŻE MIŁOŚĆ JEST POTĘŻNIEJSZA NIŻ ŚMIERĆ I TYLKO ONA MA SENS WE WSPÓŁCZESNYM, TAK BARDZO ZAGUBIONYM, ŚWIECIE. W IMIENIU WSZYSTKICH KAPŁANÓW NASZEJ PARAFII ŻYCZĘ WIARY W MIŁOŚĆ, KTÓRA ZWYCIĘŻA KAŻDY RODZAJ ŚMIERCI ks Henryk Dziadczyk - proboszcz parafii
|
|
| WIELKI CZWARTEK to dzień ustanowienia EUCHARYSTII I KAPŁAŃSTWA. Zgromadzimy się o godz. 18:00, by sprawować pamiątkę WIECZERZY PAŃSKIEJ. Następnie o godz. 21:00 rozpocznie się adoracja z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne. Adoracja potrwa do godz. 22:00.
|
Obrzędy Wielkiego Czwartku
W godzinach porannych w dniu tym odprawiana jest uroczysta Msza Krzyżma Świętego, odprawiana w katedrze przez biskupa danej diecezji i koncelebrowana przez księży tej diecezji. Podczas tej uroczystości dokonywane jest m.in. poświęcenie olejów używanych do namaszczenia chorych, które zabierane są następnie do poszczególnych parafii.
Wieczorem w Wielki Czwartek odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Pachalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W trakcie mszy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości“, któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów i gongów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast stalowych gongów i dzwonów stosowane są drewniane kołatki. Na zakończenie mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus po Ostatniej Wieczerzy. |
| WIELKI PIĄTEK to PAMIĄTKA ŚMIERCI PANA JEZUSA. |
|
| Przeżycia tego dnia rozpoczniemy o godz. 16.00 wspólną Drogą Krzyżową na Dróżkach Modlitewnych. Bezpośrednio po Drodze Krzyżowej zgromadzimy się w naszej świątyni na NABOŻEŃSTWIE MĘKI PAŃSKIEJ, by wsłuchać się w opis MĘKI PANA JEZUSA i adorować KRZYŻ I WRESZCIE PRZENIEŚĆ Pana Jezusa do Grobu. Ofiary złożone w tym dniu będą przeznaczone na Grób Pana Jezusa w Jerozolimie. Po nabożeństwie Męki Pańskiej zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żalów. Następnie rozpocznie się adoracją, którą będą prowadziły Wspólnoty: „Młodzi Jana Pawła II” , następnie adoracja „Wspólnoty Jana Pawła II”, adoracja potrwa do północy. Przypominam, że w tym dniu obowiązuje post ścisły – zarówno ilościowy (raz do syta i dwa razy w mniejszych ilościach) jak i jakościowy (nie spożywamy pokarmów mięsnych). | Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego charakteryzującym się zadumą nad męką i śmiercią Chrystusa, skupieniem, powagą, wzmożoną pobożnością i gorliwością praktyk religijnych. Jest to jeden z dwóch dni w roku (drugim jest Popielec), w których obowiązuje post ścisły polegający na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu liczby posiłków. W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum odprawiana jest pod przewodnictwem papieża droga krzyżowa, który tradycyjnie podczas niej niesie drewniany krzyż.
Liturgia Męki Pańskiej
Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, która umożliwia wiernym przyjęcie Komunii Świętej. Wielkopiątkowa liturgia jako pamiątka zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, charakteryzuje się zwyczajem używania szat liturgicznych w kolorze czerwonym symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu, brakiem instrumentów muzycznych i dzwonków (w ich miejsce stosowane są drewniane kołatki), jak również nie ma pieśni na wejście.
Na początku liturgii w chwili ciszy i skupienia celebrans leży krzyżem przed ołtarzem, a wokół niego zgromadzeni wierni klęczą. Po modlitwie wstępnej następuje Liturgia Słowa Bożego, w której skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna oraz wierni składają pocałunek na figurze Jezusa zawieszonej na krzyżu. Po niej następuje Komunia Święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji — symbolizującej Grób Pański. W wielu kościołach rozpoczyna się wówczas całonocna adoracja przy Grobie Pańskim, podczas której śpiewane są Gorzkie Żale i trwa czuwanie.
|
| WIELKA SOBOTA – WIGILIA PASCHALNA. Uroczystości rozpoczniemy o godz. 18.00. Będzie Liturgia Ognia i poświęcenie Paschału, następnie Liturgia Światła, radosny Exultet, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, i EUCHARYSTIA. Adoracja wielkosobotnia potrwa całą noc do PORANKA ZMARTWYCHWSTANIA I REZUREKCJI, którą będziemy sprawować o godz. 6.00. Zachęcamy, by poszczególne Wspólnoty zgłaszały godzinę swojej adoracji. W Wielką Sobotę poświęcamy pokarmy na stół świąteczny. Poświęcenie rozpocznie się o godz. 9.00 – co pół godziny, i potrwa do godz. 11.30. Po-święcenie pokarmów będzie także na wioskach. Tradycyjne zachowujemy w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
| Wielka sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, a zarazem trzeci i ostatni dzień Triduum Paschalnego, tuż przed Niedzielą Wielkanocną. Dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej specjalnie na tę okazję kaplicy symbolizującej grób Chrystusa. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze a niekiedy również strażacy.
W Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze św. Co prawda, po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale należy już ona do obchodów Niedzieli Wielkanocnej.
Obrzęd święcenia pokarmów
Tradycyjnie w Wielką Sobotę dokonywany jest obrzęd poświęcenia pokarmów spożywanych następnie podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Pokarmy przynoszone są najczęściej w wiklinowych koszykach nierzadko przyozdobionych wstążkami, kwiatami i białymi, koronkowymi serwetkami.
| |
| Pokarmy, które zaniesiemy do Kościoła, mają nam zapewnić przez cały rok płodność, obfitość, zdrowie i dostatek. |
To trzeba poświęcić:
- Chleb – podstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa (dawniej jego miejsce zajmowała pascha). Gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Do święcenia odkrawamy kawałek z chleba, który będziemy jeść podczas wielkanocnego śniadania.
- Pieprz i sól – wykorzystuje się je do przyprawienia jajek oraz innych potraw, które jemy podczas wielkanocnego śniadania. Czarny zmielony pieprz w święconce nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (rodzaj sosu). Robili to na pamiątkę ciężkiej, niewolniczej pracy przy produkcji cegieł w Egipcie. Natomiast sól dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło. Bez soli nie ma życia. Dla chrześcijan symbolizuje sedno życia i prawdy, stąd też mówimy o „soli ziemi" – tak Jezus nazwał swoich uczniów, wybrańców.
- Jajko – zapewnia płodność. Symbolizuje życie i choć weszło do święconki najpóźniej, najbardziej kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Dla ozdoby można dodać także wydmuszki i kolorowe pisanki.
- Chrzan – korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie. Wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce. Najlepiej, gdy korzeń chrzanu święcimy w kawałku. Później kroimy go na cienkie plasterki i częstujemy nim biesiadników. Jednak współcześnie najczęściej święcimy starty chrzan.
- Ser – oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą. Gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt: krów, kóz i owiec, od których pochodzi.
- Wędlina – najczęściej szynka albo kiełbasa, czyli głównie wyroby z wieprzowiny. Przynosi zdrowie, płodność i dostatek.
- Ciasto – pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Nie chodzi tu o gotowe wypieki i słodkości. Zgodnie z tradycją musi to być kawałek ciasta domowego wypieku, najlepiej drożdżowej baby.
|
|
| W piątek przeżyjemy Dzień Rozmowy z Panem, czyli 24-godzinną adorację naszego Przyjaciela Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Adoracja rozpocznie się 12 kwietnia po Mszy Św. o godz.18:00 i potrwa do soboty - 13 kwietnia do godz. 18:00. O godz. 22:00 Msza Św. w Domu Formacji - zapraszamy!
| „ROZMOWY Z PANEM”- tak się tytułuję to niezwykłe przeżycie, jakie ma miejsce każdego miesiąca w Domu Formacji. 24 godziny rozmowy sam na sam z Panem Jezusem, naszym Zbawicielem. Nie sposób w słowach zawrzeć bogactwa tych rozmów i przeżyć. Podczas bycia „sam na sam” z Panem doświadczam Miłości, która mnie dotyka i ogarnia. Uczę się pokory, bo mój Rozmówca cierpliwie słucha. Czasem mam wrażenie, że chce mi coś powiedzieć, a kiedy wreszcie dopuszczam Go do „Słowa”, stwierdzam, że czas wracać do domu. A On zdaje się pytać: „Przecież mieliśmy rozmawiać… a ty przedstawiłeś mi kilka spraw, ważnych z twojego punktu widzenia i nie dałeś szansy, bym się do nich mógł ustosunkować… a miałem ci tyle do powiedzenia.” „Rozmowa z Panem” to dobra szkoła modlitwy. Jest okazja, by zmienić od dawna praktykowaną relację z Panem. Czas, by się zatrzymać, wyciszyć, a przy okazji pomyśleć „po co, tak naprawdę, żyję”. Pan Cię zaprasza w każdy drugi piątek miesiąca na dialogowanie!
|
|
NIEDZIELA - 7 KWIETNIA - V WIELKIEGO POSTU 7.00- Msza Święta z nauką ogólną 8.00- Msza Święta z nauką ogólną (kaplica Zuzowy) 9.00- Msza Święta z nauką ogólną. 10.30- Msza Święta z nauką dla dzieci ze Szkoły Podstawowej 12.00- Msza Święta z nauką dla Gimnazjum i szkół średnich. 14.00- Msza Święta z nauką ogólną (Rączki) 17.00 - Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym 18.00 - Msza Święta z nauką ogólną 19.00 - Film w Domu Formacji 21.00 - Apel Jasnogórski PONIEDZIAŁEK 7.00 - Msza Święta z nauką ogólną 8.00 – Msza święta dla Szkoły Podstawowej z nauką rekolekcyjną 9.00 - Msza Święta z nauką rekolekcyjną dla szkół średnich i gimnazjum/kl. VIII 12.00 - Msza Święta z nauką ogólną 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia z nauką. 18.00 - Msza Święta z nauką ogólną 19.00 – SPOTKANIE Z SERDECZNĄ 21.00 - Apel Jasnogórski WTOREK 7.00- Msza Święta z nauką ogólną 8.00- Nabożeństwo pokutne dla Gimnazjum/kl. VIII i szkół średnich, następnie spowiedź. 9.00- Msza Święta z nauką dla Szkoły Podstawowej oraz spowiedź Po spowiedzi Szkoła Podstawowa udaje się do szkoły 12.00 - Msza Święta z nauką ogólną 18.00 - Msza Święta z nauką ogólną 19.00 – Droga Krzyżowa na Dróżkach Modl. dla Gimnazjum/kl. VIII i szkół średnich 21.00 - Apel Jasnogórski ŚRODA 7.00 -Msza Święta z nauką ogólna 8.00 – Msza święta dla Szkoły Podstawowej z nauką rekolekcyjną 9.00 -Msza Święta z udziałem szkół średnich i gimnazjum/kl. VIII 12.00- Msza Święta z nauką ogólną. 15.00 –Koronka do Bożego Miłosierdzia (Droga Krzyżowa) na zakończenie rekolekcji dla Szkoły Podstawowej 18.00 Msza święta dziękczynna (z udziałem gimnazjum) Po Mszy Świętej Wieczór Uwielbienia zakończony Apelem Jasnogórskim. |